Daily Archives 11/19/2015

Wpłaty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Zasady tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) oraz zasady gospodarowania środkami tego funduszu, przeznaczonego na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z tego funduszu oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych określa ustawa z 4.3.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).

Czytaj Dalej

Ustalenie wysokości kosztów pokrywanych przez pracownika

Wysokość zwrotu. Wysokość kwot zwracanych pracownikowi ustala 37 się przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu lub w postaci miesięcznego ryczałtu pieniężnego. Ustalenie wysokości kosztów pokrywanych przez pracownika przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu dotyczy przede wszystkim jazd zamiejscowych, ale może mieć także zastosowanie dojazd lokalnych. Kwoty ryczałtu mogą być jednak wypłacane wyłącznie pracownikowi korzystającemu z pojazdu w jazdach lokalnych.

Czytaj Dalej

Podmioty, wobec których ustala się wysokość zadłużenia

Przesłanką zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 60 o niedostatecznej kapitalizacji i ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów części odsetek od pożyczek (kredytów) jest przekroczenie górnej granicy wysokości zadłużenia podatnika wobec: udziałowców (akcjonariuszy) podatnika posiadających co najmniej 25% jego udziałów w kapitale zakładowym oraz innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) w kapitale ww. udziałowców (akcjonariuszy).

Czytaj Dalej

Licencje

Przez licencję należy rozumieć zezwolenie na korzystanie z opatentowanego wynalazku, zarejestrowanego wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego albo dzieła będącego przedmiotem prawa autorskiego. Umowa licencyjna jest jedną z umów występujących w obrocie dobrami niematerialnymi i związanymi z nimi prawami majątkowymi uregulowanymi w:

Czytaj Dalej

Opłaty sankcyjne – dalszy opis

Poprzez odzysk rozumie się wszelkie działania, niestwarzające zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska, polegające na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części, lub prowadzące do odzyskania z odpadów: substancji, materiałów lub energii i ich wykorzystania. Natomiast recycling to taki odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu, z wyjątkiem odzysku energii.

Czytaj Dalej