Wydatki na ulepszenie środków trwałych
Aby przybliżyć użyte w art. 16g ust. 13 PDOPrU pojęcia: przebudo wy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji i modernizacji MF wystosowało pismo do izb oraz urzędów skarbowych (z 13.3.1995 r., PO 3-/722-160/94, S.Podat. 1996/3/5), w którym wyjaśniło:
„ Wydatkami na ulepszenie są wydatki powodujące zwiększenie wartości użytkowej tych środków z dnia ich przekazania do użytkowania. Do wydatków na ulepszenie środków trwałych zalicza się wydatki na ich:
– 1) przebudowę, czyli zmianę (poprawienie) istniejącego stanu środków trwałych na inny,
– 2) rozbudowę, tj. powiększenie (rozszerzenie) składników majątkowych, w szczególności zaś budynków i budowli, linii technologicznych itp.,
– 3) rekonstrukcję, tj. odtworzenie (odbudowanie) zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych,
– 4) adaptację, tj. przystosowanie (przerobienie) składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu, niż wskazywało jego pierwotne przeznaczenie, albo nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych,
– 5) modernizację, tj. unowocześnienie środków trwałych.
(…) W razie poniesienia wydatków (nakładów) związanych z konkretnym środkiem trwałym, gdy nie zwiększa się jego wartość użytkowa, wydatki te są traktowane jako wydatki na remont i w całości stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie poniesienia. Dotyczy to również – bez względu na cenę nabycia – wydatków na nabycie części składowych lub peryferyjnych o tych samych właściwościach użytkowych (technicznych) ”.
Leave a reply