Poufność know-how nie powinna być jednak rozumiana wąsko, tzn. że każdy jego pojedynczy element nie musi być całkowicie nieznany i niedostępny poza firmą licencjodawcy. „Termin »istotny« oznacza, że know-how zawiera informacje, które są ważne dla całości lub zasadniczej części sposobu wytwarzania, lub produktu i usługi, albo dla rozwoju powyższych i nie zawiera informacji banalnych. Tak więc know-how musi być użyteczne, tzn. w dacie zawierania umowy można oczekiwać, że daje ono możliwość polepszenia konkurencyjnej pozycji licencjobiorcy, np. poprzez umożliwienie mu wejścia na nowy rynek lub zapewnienie przewagi konkurencyjnej w stosunku do innych wytwórców lub usługodawców, którzy nie mają dostępu do licencyjnego know-how lub innego porównywalnego know-how.
Termin »zidentyfikowany« oznacza, że know-howopisane lub utrwalo- 19 ne w taki sposób, aby możliwe było sprawdzenie, że spełnia ono kryterium poufności i istotności, oraz aby zapewnić, że licencjobiorca nie jest nadmiernie ograniczony w korzystaniu ze swojej własnej technologii. Aby know-how mogło być zidentyfikowane, musi być ono ustalone w umowie licencyjnej albo w odrębnym dokumencie, bądź też zarejestrowane w jakiejkolwiek innej stosownej formie najpóźniej w chwili, kiedy know-how będzie przekazywane lub wkrótce potem, pod warunkiem, że odrębny dokument lub inne miejsce zarejestrowania będą dostępne w razie zaistnienia takiej potrzeby”.
Podobny pogląd przedstawiła również I. Ożóg w artykule pt.: „Opodatkowanie dochodu ze sprzedaży udziałów” (PP 1994/10/1). Wynika z niego, iż: „Jeżeli uznać, że know-how jest prawem majątkowym – wartość tego prawa odpowiadająca wartości objętych za nie udziałów przez udziałowca stanowiłaby wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji w spółce. Know-how może być uznane jako prawo majątkowe tylko wówczas, gdy jest ono zdefiniowane w świetle ustaw szczególnych i mieści się w pojęciu np. licencji czy znaku towarowego (obowiązek rejestracji w Urzędzie Patentowym) lub jest zmaterializowane (opisane) w stosownych dokumentach, a jego wycena może być poddana ocenie biegłych”.
Leave a reply