Pojęcie przedsiębiorstwa zdefiniowane zostało w art. 55′ KC. W myśl tego artykułu przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespół „składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej”, który obejmuje w szczególności:
– a) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
– b) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
– c) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
– d) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
– e) koncesje, licencje i zezwolenia,
– f) patenty i inne prawa własności przemysłowej,
– g) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
– h) tajemnice przedsiębiorstwa,
– i) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej1.
Wyodrębnione i zorganizowane oddziały lub zakłady podmiotów gospodarczych stanowią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 KC. Pogląd ten potwierdził SN w wyroku z 8.4.2003 r. (IV CKN 51/01, LEX 78892), stwierdzając m.in.
„Przedsiębiorstwem w znaczeniu przedmiotowym jest pewien zorganizowany zespół dóbr materialnych i niematerialnych przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych. Tak rozumiane przedsiębiorstwo może stanowić zakład lub oddział innego większego przedsiębiorstwa, w tym spółki prawa handlowego, (…)”.
Postanowienie SN z 29.9.2000 r., (V CKN 92/00, LEX 52587, glosa częściowo aprobująca: P. Bielski, Rejent 2002/12/148): „Nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe załogi nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 KC”.
Leave a reply