Daily Archives 11/20/2015

Wydatki na odsetki od pożyczek i kredytów a kapitalizacja

Ustawą z 20.11.1998 r. o zmianie ustawy 68 o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 144, poz. 931) wprowadzono do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisy ograniczające możliwość zaliczania w koszty uzyskania przychodów odsetek od niektórych pożyczek i kredytów udzielanych podatnikowi przez podmioty z nim powiązane. Ograniczenia te mają na celu zapobieżenie finansowaniu działalności spółek kapitałowych i spółdzielni ze źródeł zewnętrznych zamiast z kapitałów własnych (tzw. „cienka kapitalizacja” lub „niedostateczna kapitalizacja”), co powoduje obniżenie podstawy opodatkowania w związku z zaliczeniem do kosztów podatkowych odsetek od pożyczek lub kredytów.

Czytaj Dalej

Utrata lub likwidacja samochodu

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 50 PDOPrU, kosztu uzyskania przychodów nie stanowią straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz koszty ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Czytaj Dalej

Wartość początkowa firmy

Wartość firmy jest kategorią ekonomiczną, która może pojawić się w przypadku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Wartość początkowa firmy powstaje jeżeli wystąpi dodatnia różnica 32 między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, (albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za aport) a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przejętego do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Czytaj Dalej

Pojęcie „reprezentacji”

Zdefiniowanie pojęcia „reprezentacji” stanowiło również przedmiot rozstrzygnięcia NSA. W wyroku z 6.5.1998 r. (SA/Sz 1412/97, LEX 32951), sąd orzekł, że: „reprezentacja” nie musi odnosić się do „okazałości, wystawności”, a odnosi się do „dobrego reprezentowania się firmy”, które może polegać na odpowiednim ubiorze pracowników, wystroju firmy, jej logo, tablicach informacyjnych, sposobie podejmowania interesantów i kontrahentów. Za takim znaczeniem „reprezentacji” przemawia drugi człon koniunkcji „reklamy”, gdzie nie ma wątpliwości, że chodzi o zachwalanie zalet towaru, firmy, i że reklamą firmy może być „wygląd jej pracowników”.

Czytaj Dalej