Daily Archives 11/10/2015

Podatek akcyzowy

Nie stanowi kosztu uzyskania przychodu podatek akcyzowy od nadmiernych ubytków lub zawinionych niedoborów towarów. Ustawodawca w art. 34 ust. 2 VATU postanowił, że opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podlegają w szczególności nadmierne ubytki lub zawinione niedobory wyrobów akcyzowych. Opodatkowanie dotyczy wyrobów wymienionych w załączniku nr 6 do VATU (poz. 13-15 i 17). Należą do nich:

Czytaj Dalej

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego cz. II

Osoby prawne nabywając spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, wartość tego prawa powinny zaewidencjonować w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w miesiącu przejęcia przez nie lub oddania im przez spółdzielnię lokalu do używania. W zależności od tego w jaki sposób to prawo zostało nabyte (na rynku wtórnym czy też pierwotnym), a także od tego czy lokal będący przedmiotem przydziału spełnia warunki odnośnie jego zdatności do używania, różny będzie sposób zaliczania poniesionych nakładów do kosztów podatkowych.

Czytaj Dalej

Koszty egzekucyjne związane z niewykonaniem zobowiązań cz. II

Nie wystarczy jednak, aby koszty były po prostu „niezbędne”: zgodnie z art. 770 KPC, muszą one być niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji. Nie można jako kosztu egzekucji zakwalifikować wynagrodzenia adwokata za złożenie wezwania do spełnienia świadczenia – ze wskazaniem na tytuł egzekucyjny – w państwowej jednostce organizacyjnej (art. 1060 KPC), ponieważ ten tryb wykonania tytułu egzekucyjnego nie stanowi egzekucji.

Czytaj Dalej

VAT naliczony przy nabyciu środków trwałych

Rabaty, bonifikaty i upusty. Wszelkiego rodzaju rabaty, bonifikaty i upusty zmniejszają cenę należną zbywcy, przez co zmniejszają również wartość początkową środka trwałego. Dotyczy to jedynie rabatów i upustów udzielonych podatnikowi do dnia przyjęcia środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania. W świetle obowiązujących przepisów otrzymanie rabatu po rozpoczęciu amortyzacji danego składnika majątku nie daje podstawy do dokonania korekty wartości początkowej.

Czytaj Dalej

Wierzytelności objęte rezerwami i ich zmniejszenie cz. II

– 9) hipoteki ustanowionej na nieruchomości lub ograniczonym prawie rzeczowym (użytkowaniu wieczystym, własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego, spółdzielczym prawie do lokalu użytkowego, prawie do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawie do lokalu mieszkalnego w domu budowanym przez spółdzielnię mieszkaniową w celu przeniesienia jej własności na członka),

Czytaj Dalej

Wierzytelności odpisane jako nieściągalne

Nieściągalność wierzy telności oznacza niemożność zaspokojenia wierzyciela z majątku dłużnika pomimo wyczerpania wszystkich przewidzianych prawem środków prawnych, w tym również przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego, na które składa się ogół środków procesowych wymuszających spełnienie przez dłużnika świadczenia przewidzianego w tytule wykonawczym. Nieściągalność wierzytelności zachodzi zawsze w przypadku wierzytelności przedawnionej, ponieważ z upływem terminu przedawnienia roszczenie wierzyciela staje się niezaskarżalne i nie może być przymusowo realizowane (z uzasadnienia uchwały SN z 10.11.1995 r., III CZP 156/95, OSNC 1996/3/31). Ponadto nieściągalność wierzytelności zachodzi zawsze w przypadku niewypłacalności dłużnika, jeżeli jest oczywiste, że z wszczętej egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych. W tym ostatnim przypadku postępowanie egzekucyjne jako ostateczny środek prawny przymusowego dochodzenia roszczenia podlega umorzeniu z urzędu.

Czytaj Dalej

Rezerwy na pokrycie wierzytelności

Pojęcie „rezerwy”, według „Podręcznej encyklopedii rachunkowej” M. Klimasa, Poltext, Warszawa 1997 r., jest związane z polityką finansową jednostki, wyrażającą się w zabezpieczeniu się przez nią przed znanym ryzykiem przyszłej działalności, grożącymi stratami oraz skutkami innych zdarzeń przez stosowanie w rachunkowości zasady współmiemości przychodów i związanych z nimi kosztów oraz zasady ostrożnej wyceny, umożliwiającej (w znacznej mierze) przedstawienie w wyniku finansowym jednostki rzeczywistego i wiarygodnego obrazu jej stanu majątkowego i sytuacji finansowej.

Czytaj Dalej